Zelená oáza v centre Prešova: koncert moderných technológií

Zelená oáza v centre Prešova: koncert moderných technológií

Rodinný dvojdom osadený do staršej ulice v radovej zástavbe na prvý pohľad zaujme modernou dizajnovou fasádou. Až za jeho dverami sa nám však otvára zaujímavý koncept dvoch autonómnych domácností, otca a syna, so zdieľanou záhradou. Spoločné majú ešte niečo – všetky dostupné moderné technológie a vegetačné strechy.

Už od prvej chvíle v priestoroch prešovskej novostavby nám bolo jasné, že otcom nápadu technického riešenia priestoru musí byť niekto „od fachu“. Nakoniec vysvitlo, že boli dvaja – otec – pôvodne stavebný inžinier a syn, ktorý má záľubu v modernej architektúre a dizajne a baví ho pomôcť pri stavbe aj vlastnými rukami. Výsledok spolupráce zástupcov dvoch generácií rozhodne stojí za to a bude v ňom radosť bývať.

Dom pre dve rodiny postavili na mieste, kde predtým stáli dva 120-ročné domy na konci svojej životnosti. Nadzemná stavba je kompletne nová, po starej stavbe si však nechali tradičnú prešovskú klenbovú tehlovú pivnicu, ktorá bude slúžiť ako štýlová vínna pivnička. Z bezpečnostných dôvodov ju však staticky odizolovali od novostavby, takže ňou nie je zaťažená. Týmto sa však všetky „starinky“ končia a nasleduje už len moderná výbava.

Majiteľ Richard má blízky vzťah k prírode a tiež k výnimočným veciam, preto sa s odvahou pustil do inovatívnych technológií a vybral aj nie úplne štandardnú zelenú strechu.

„Máme toho pocestovaného po Európe a svete dosť a v škandinávskych krajinách i Holandsku sme zelených striech videli veľa. To ma určite inšpirovalo. Projektant pôvodne navrhol pre naše ploché strechy štrk. Oproti tomuto variantu mu prišla zelená strecha ako stokrát krajšia alternatíva,“ vysvetľuje. Ako ďalej dodáva, verí, že to bude mať príjemný klimatický aj pohľadový efekt.

Vegetačný systém Urbanscape si majiteľ vybral kvôli minerálnemu substrátu Green Roll. So štandardnými zelenými strechami so zemným substrátom je podľa neho veľa starostí, doprava zeminy na strechu je náročná a treba ju rozhrabávať. Urbanscape mu vyhovoval viac, preštudoval si produktovú brožúru a tým pádom mu bolo všetko jasné. „Napriek tomu, že riešime pomerne veľkú stavbu, rád si niečo urobím aj sám, aby som mal dobrý pocit, že som priložil ruku k dielu. A toto mi prišlo ako veľmi pohodlná a rýchla skladačka, ktorú si zručnejší majster dokáže urobiť aj sám,“ vysvetľuje. Mal pravdu. Krytina strechy bola už hotová formou fólie, vopred si pripravil obrubníky a s tromi pomocníkmi inštalovali zelenú strechu za dva dni. „Ono sa to ani pomalšie urobiť nedá, kvôli kobercu z rozchodníkov, aby nezvädol,“ dodáva s úsmevom.

Dvojdom je formovaný v tvare písmena U, predná časť je dvojpodlažná a do záhrady sa tiahnu dve prízemné ramená, v ktorých bude spoločenská časť domácností. Práve na nich je umiestnená zelená strecha. Majiteľ Richard je s týmto umiestnením spokojný. „Páči sa mi, že na ňu vidíme z poschodia. Je to pekný výhľad, mrzelo by ma, keby sme ju mali navrchu a videli by na ňu len susedia,“ dodáva.

Celý objekt spĺňa požiadavky na energetickú triedu A0. Je dôkladne tepelne izolovaný, fasáda je zateplená minerálnymi doskami FKD S Thermal s hrúbkou 20 cm a šikmá strecha 20 cm PIR panelom. Tepelný komfort zabezpečujú energeticky efektívne zariadenia. Primárnym zdrojom tepla je plynový kotol a alternatívne tepelné čerpadlo vzduch – voda, dopĺňajú ho ešte krbové vložky na prízemí, ktoré slúžia ako na spríjemnenie atmosféry tak v zimnom období a prízemnú časť aj pekne zahrejú. Spomínané tepelné čerpadlo FAN COIL v letných mesiacoch domy vychladí, ale dokáže aj vykurovať.   „V rodinných domoch to nie je úplne štandardné riešenie, jeho realizácia je finančne náročná, ale myslím, že to prinesie do domácnosti lepší komfort,“ vysvetľuje Richard. Technické vybavenie dopĺňa aj vetrací systém s rekuperáciou. Majitelia dúfajú, že sa budú môcť nasťahovať do zimy a my sa ich radi neskôr opýtame na ich skúsenosti s bývaním.

Použitý materiál