Rekreačné chalety v súlade s prírodou

Demänovská dolina
Rekreačné chalety v súlade s prírodou

V Demänovskej Doline sa práve končí prvá etapa projektu Tri vody, rekreačného rezortu ekologických chaletov a apartmánov. Pri jeho výstavbe sa nielen využívali kvalitné prírodné materiály a prvky Smart Home, ale navyše takmer všetci dodávatelia boli lokálni slovenskí výrobcovia.

Tri vody sa dajú zaradiť medzi nízkoenergetické, ale v prvom rade ide skôr o ekologický projekt priateľský k prírode. Podľa developerskej spoločnosti Recre, s.r.o. budovať horský rezort v nádhernej lokalite Nízkych Tatier prináša záväzok, či dokonca až povinnosť, minimalizovať negatívny dopad výstavby na životné prostredie. „Často sa pod minimalizáciou vplyvu na životné prostredie myslí len nízka spotreba energií pri prevádzke, prípadne recyklovateľnosť použitých materiálov, ale my sme sa snažili ísť ďalej,“ vysvetľuje Roman Palaj, konateľ a majiteľ spoločnosti RecRe. Znamená to, že sa snažili šetriť životné prostredie aj minimalizáciou potreby budúcej údržby použitím kvalitných, osvedčených a v maximálne možnej miere prírodných materiálov a využitím lokálnych slovenských dodávateľov. „Akýkoľvek ekologický materiál, ak bol privezený zo vzdialenosti niekoľkých tisícov kilometrov, už vlastne ani ekologický nie je...“ dodáva Roman Palaj. 

"Tri vody"

Takže apartmány a chalety, čo sú vlastne horské chaty v alpskom štýle, na Troch Vodách boli vybudované z keramických tehál a zateplené prírodnými minerálnymi tepelnými izoláciami z Knauf Insulation Nová Baňa na fasádach, strechách bol použitý výrobok MPE. Na obvodové steny sa využil systém prevetrávanej fasády s tepelnou izoláciou s hrúbkou 140 mm a na strechy  minerálne izolácie v celkovej hrúbke hrúbkach do 320 mm. Ako dodávateľa hliníkových okien s trojsklom vybrali slovenskú spoločnosť Fenestra a povrchové úpravy fasád sú takisto z lokálnych zdrojov – umelý kameň od spoločnosti Vaspo a drevené obklady z červeného smreka z okolitých lesov. V prírodnom čadiči má základ aj okolitý gabiónový plot. „Tento prístup sa nám jednoznačne vyplatil počas lockdownu po vypuknutí epidémie koronavírusu, kedy naša výstavba vzhľadom na domácich dodávateľov nebola nútená zastať ani na jeden deň,“ zdôrazňuje Roman Palaj.

 

Použitý materiál